Separatistička regija
46

Putin će danas održati veliki govor: Postoji strah od eventualnog spominjanja Pridnjestrovlja

V. K.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Ruski predsjednik Vladimir Putin danas će održati veliki godišnji govor pred parlamentom ove zemlje, a ono o čemu svi govore jesu potencijalni detalji na koje bi se mogao osvrnuti tokom izlaganja.
U prethodnom obraćanju, u govoru koji je trajao dva sata, Putin je govorio i o ratu Ukrajini kao i utjecaju zapadnih sankcija na rusku ekonomiju.

Očekuje se kako će ruski predsjednik i ove godine veći dio govora podrediti tome, ali se naglašava kako bi Putin mogao govoriti i o nadolazećim predsjedničkim izborima koji bi se sredinom marta trebali održati u Rusiji.

"Šef države je prethodne dane posvetio pripremi govora. Putin je lično radio na tekstu, imao je desetine telefonskih i ličnih kontakata s ministrima, potpredsjednicima vlade i šefovima brojnih agencija", rekao je glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.

Ipak, ono što mnogi očekuju jeste da bi Putin tokom ovog govora mogao napraviti i "iznenađenje" te osim Ukrajine spomenuti i neke druge države ili dijelove teritorija, što se posebno odnosi na separatistički dio Moldavije - Pridnjestrovlje.

"Ne isključujem da će se Putin osvrnuti na Pridnjestrovlje i činjenicu da tamo ima 200.000 ruskih državljana. To je nedavno učinio i ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Mislim da nema šanse da on kaže da priznaje nezavisnost Pridnjestrovlja", rekao je potpredsjednik moldavske vlade Oleg Serebrian.

Međutim, ono što je mnoge zabrinulo jeste poziv iz glavnog grada nepriznate države u kojem su zastupnici Pridnjestrovlja uputili apel Vijeću Ruske Federacije i Državnoj dumi tražeći mjere zaštite Pridnjestrovlja pred pojačanima pritiskom Moldavije.

Prema saopćenju, pridnjestrovski zastupnici tvrde da je Kišinjev pokrenuo ekonomski rat protiv Pridnjestrovlja, uključujući ukidanje carinskih povlastica, te namjerno blokira pregovore s Tiraspolom.

Nešto ranije, Vlada Moldavije je saopćila kako pažljivo prati situaciju u Pridnjestrovlju te su u stalnom kontaktu s misijom OSCE-a u ovoj zemlji.

"Prema informacijama koje imamo, nemamo osnova vjerovati da bi se situacija u regiji mogla pogoršati", saopćili su.

Također, predsjednica Komisije za sigurnost, odbranu i javni red Lilian Carp izjavila je da u trenutnoj fazi nema sigurnosnog rizika za Moldaviju, ali da se situacija može pogoršati.

"Moramo pratiti. Ne znamo šta im je u glavama. Takve pokušaje su činili i ranije. Nije prvi put. Oni su i ranije održavali pseudoreferendume i u ovakvim uslovima moramo biti veoma pažljivi s radnjama koje preduzimamo, izjavama koje dajemo, a koje utječu na našu sigurnost. Moramo preduzeti neophodne mjere da spriječimo eskalaciju", rekla je Carp.